ארגונים (לפי סדר הא'-ב')

מרכז אדוה הוא מכון מחקר, פעיל 25 שנים, מתמחה בניטור מגמות חברתיות־כלכליות בחברה הישראלית, ובניתוח מדיניות הממשלה, לעומת מגמות אלה. מרכז אדוה חותר להגברת השוויון והצדק חברתי בישראל באמצעות פעילות מחקרית, חינוך ציבורי ועבודה קהילתית. שוויון מגדרי הוא בליבת העשייה של מרכז אדוה יחד עם תחומים נוספים כמו כלכלה חברתית, אי שוויון, בריאות, חינוך, דיור ורווחה. מרכז אדוה עורך מחקרים ומפרסם מאמרים בתחומים אלה באופן שיטתי, לדוגמה, בנושא של העלאת גיל הפרישה לנשים או בנושא של פערי שכר מגדריים. את כל הנתונים ניתן למצוא באתר המרכז. בפעילותו, המרכז פונה למקבלי החלטות, אנשי תקשורת, ארגונים חברתיים ונשים ברשויות מקומיות. כמו כן, מרכז אדוה מציע קורסים וימי עיון שונים בנושאי העצמה, המצב החברתי בישראל, תקציב המדינה, תקציב מגדרי, כלכלה וחברה ועוד.
יצירת קשר
אתר. adva.org/he/
פייס. מרכז אדוה
טל. 03-5608871
מייל. contact@adva.org
כתובת. רח' מקוה ישראל 8, ת.ד. 36529 תל־אביב, מיקוד 6136401
מנכ״לית. ברברה סבירסקי
מרכז אהטה – אמנות נשים יוצאות אתיופיה, פעיל מזה 15 שנים, הוא מרכז המספק מרחב תעסוקתי־תרבותי לנשים יוצאות אתיופיה, הממוקם בקרית גת ופעיל גם באזורים נוספים בארץ, חדרה ונתיבות. המרכז פונה לנשים אתיופיות, המתקשות להשתלב בשוק התעסוקה ומסייע להן בממכר יצירות מעשה ידיהן. פעילות המרכז תורמת הן להעצמה כלכלית והן לחיזוק תחושת הערך העצמי של הנשים הפונות אליו. מרכז אהטה גם מאפשר חשיפה לתרבות האתיופית ומזמין את הקהל הרחב לקורסים וסדנאות חימר, רקמה וקליעה, וכן לטקס קפה והזדמנות ייחודית לשמוע סיפור אישי יוצא דופן.
יצירת קשר
אתר. www.achoti.com/ehete/pages/visit.html
פייס. מרכז אהטה
טל. ‏08-6818776
מייל. achoti@zahav.net.il
כתובת. רחוב החלוץ 48/4, קריית גת
מנכ״לית. לקיה ירדני
תנועת אחותי - למען נשים בישראל נוסדה בשנת 2000 על ידי פעילות פמיניסטיות מזרחיות שהציבו להן למטרה להעלות על סדר היום הציבורי נושאים של צדק כלכלי וחברתי מתוך תפיסה פמיניסטית רב אתנית ורב לאומית הכורכת יחד נושאים של זהות, לאומיות, אתניות ופמיניזם. מאז הקמתה הצליחה תנועת אחותי להרחיב את השיח והעשייה הפמיניסטיים בישראל בתכנים המתייחסים למגוון ההתנסויות והצרכים של נשים מהפריפריה הגיאוגרפית, הכלכלית, החברתית והתרבותית בארץ. תנועת אחותי שמה דגש על התעצמות כלכלית, חברתית ותרבותית של נשים מודרות ועל יצירת שותפות ערכית ומעשית ביניהן ; פועלת לבניית חברה פמיניסטית לא אלימה, שאין בה דיכוי ואפליה של פרטים וקבוצות ואשר משתלבת בסביבה הגיאוגרפית של המזרח התיכון. תנועת "אחותי" פועלת מתוך שלושה מרכזים ברחבי הארץ, המהווים מקום מפגש פוליטי ורב-תרבותי לנשים, ואלו הם: בית אחותי בדרום תל אביב, מרכז אהטה (אחותי באמהרית) בקרית גת ואחותי חנות סחר הוגן בתל אביב. מלבד מגוון הפעילויות המתקיימות במרכזים אלה, מפעילה תנועת "אחותי" פרויקטים כלכליים, חברתיים ותרבותיים בכל רחבי הארץ. התנועה פועלת במספר מרחבי פעולה משיקים עיקריים: צדק כלכלי – חברתי, צדק חלוקתי בתרבות ובחינוך, הגנה על זכויות אדם ואישה, מאבק בגזענות ובסקסיזם, צדק חברתי בדיור וברווחה, קדום חברה משותפת, כל האמור לעיל מתוך אג'נדה פמיניסטית מזרחית רב אתנית ורב לאומית.
למען נשים בישראל
יצירת קשר
אתר. www.achoti.org
פייס. אחותי
טל. 03-6870545
מייל. achoti@zahav.net.il
כתובת. מטלון 70, תל־אביב, מיקוד 6685102
מנכ״לית. שולה קשת
עמותת איתך معكِ (מעכּי) (מעכּי- "איתך", בשפה הערבית) הוקמה בשנת 2001 על מנת לחזק את קולן של נשים מופלות מהפריפריה החברתית, ​הגיאוגרפית ​והכלכלית בזירה הציבורית בחברה בישראל. תפיסת העולם של העמותה הינה כי על משפטניות החובה לפעול למען הנגשת זכויותיה המשפטיות של כל אישה שרוצה לממש את זכויותיה. הנגשת הזכויות בקהילות השונות נעשית בגישה מגדרית ורב-תרבותית מתוך ניתוח פמיניסטי של המציאות. העמותה מפעילה קו חם לזכויות וסיוע וייצוג משפטי ללא תשלום עבור נשים מכל רחבי הארץ בשלושה סניפיה: בתל אביב, באר שבע ובחיפה. הסיוע והייצוג המשפטי אשר ניתן בחינם בקו החם עוסק בזכויות בעבודה ומימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי. לצד הפעילות להנגשת זכויות משפטיות לאוכלוסיות שונות, פועלת העמותה לקדם אקטיביזם קהילתי וחיזוק המנהיגות בקרב נשים מקבוצות מגוונות. יחד עם קבוצות רבות של נשים, ​פועלת העמותה לשינוי על ידי הגשת עתירות לבג"צ, הצעות חקיקה, פעילות ציבורית לקידום תפיסות מגדריות מגוונות בתחומים הכלכליים-חברתיים ובשיח הבטחוני-מדיני, יצירת תכניות פעולה רוחביות בנושאי שוויון מגדרי ועוד.
משפטניות למען צדק חברתי
יצירת קשר
אתר. www.itach.org.il
פייס. עמותת איתך معكِ
טל. 03-5160103
מייל. mail@itach.org.il
כתובת. אחוזת בית 3, תל אביב
מנכ״לית. עו"ד ענת טהון אשכנזי
החצר הנשית נוסדה בשנת 2003 כהתארגנות חברתית פמיניסטית התומכת בנערות ובנשים צעירות החיות בעוני ומתמודדות עם מצבי סיכון שונים בגילאי 13-30. עם השנים פיתחה מודל עבודה ייחודי במרכזו מרחב פתוח המשמש ככתובת קבועה ובטוחה בקהילה, בו הצעירות יכולות לקבל מענה לצרכים בסיסיים ומצבי חירום, ארוחה חמה ותספורת בחינם. בכל מרחב יש צוות מקצועי הנותן ליווי אישי ותמיכה בהתמודדות עם האתגרים הניצבים לפתחן של הצעירות, כך שיוכלו למצות את הפוטנציאל הטמון בהן ולהשתלב בחברה הנורמטיבית. עם כל נערה/צעירה נבנית תכנית אישית לזיהוי המכשולים הניצבים בפניה וליצירת המענה הכי מותאם שיאפשר לה להתגבר עליהם. התכנית כוללת: מיצוי זכויות, ליווי לתעסוקה או השכלה וליווי ותמיכה רגשיים. כמו כן מפעילה העמותה פרויקטים שונים הממוקדים בתעסוקה לצעירות, הכשרות, סדנאות שונות ומרחב למידה אשר נועדו להיטיב עם עתידן של הנערות והצעירות ולאפשר להן לבנות תמונת עתיד ולהגשימה. החצר הנשית מפעילה 3 חצרות ביפו, בחיפה ובנתניה ובוטיק בגדי מעצבים- בשוק הפשפשים ביפו המעניק הכשרה תעסוקתית בתחום האופנה והמכירות לצעירות. החצר פועלת גם כגוף המתמחה בנערות ונותן ייעוץ וידע מקצועי בתחום לגופים שונים. בתוך כך נותנת החצר מענה לכ-800 נערות ונשים צעירות מכל רחבי הארץ החיות בשולי החברה הישראלית (יהודיות ותיקות, ערביות מוסלמיות ונוצריות, עולות מאתיופיה ומברית המועצות לשעבר ועוד) מדי שנה.
יצירת קשר
אתר. hatzer.org.il/
פייס. החצר הנשית
טל. 03-5185559
מייל. office@hatzer.org.il
כתובת. שד' הבעש״ט 35, תל אביב-יפו
מנכ״לית. לירון אזולאי
כיאן היא עמותה פמינסטית הפועלת לשירוש אפלייה מגדרית, פיתוח מנהיגות וחיזוק כוחן של נשים פלסטיניות בישראל. חזונה של העמותה שואף לחברה חופשייה מאפליה מגדרית، הזדמנויות מלאות ושוות ופיתוח מנהיגות לנשים פלסטיניות בישראל. מאז היווסדה בשנת 1998 כיאן פועלת במישור החברתי והמשפטי לקידום מטרותיה: המישור החברתי מתמקד בקידום שיתופן של נשים במרחב הציבורי ובקבלת החלטות. בתחום זה מפעילה כיאן מספר פרוייקטים ארציים ומקומיים העוסקים בנשים ופוליטיקה, אלימות ורצח נשים, בריאות האישה והשפעתה בעינייני קרקע, מגורים והגירה. המישור המשפטי מתמקד בזכויות סוציאליות של נשים פלסטיניות בישראל ומתן מענה בסוגיות כגון מעמד אישי, זכויות תעסוקה והטרדה מינית. מסגרת זו כוללת מתן ייצוג משפטי סנגור והעלאת מודעות חברתית.
מעצימה נשים להנהיג
יצירת קשר
אתר. kayanfeminist.org/
פייס. כיאן
טל. 04-8661890
כתובת. ארלוזורוב 118, חיפה, מיקוד 33276
מנכ״לית. רפאה ענבתאוי
ליגה היא התארגנות פמיניסטית חדשה שהוקמה על ידי פעילות פמיניסטיות דוברות רוסית, המיועדת לדוברות רוסית מכל רחבי הארץ, ונאבקת באפליה ממנה סובלות נשים דוברות רוסית. ליגה פועלת למען קידום כלכלי והעלאת הנראות הציבורית של נשים שהגיעו מברה"מ לשעבר, וחותרת למען השמעת קולן של נשים דוברות רוסית הן בציבוריות ובמוקדי קבלת החלטות, והן בקרב מעגלים אקטיביסטיים חברתיים ופמיניסטים בפרט. ליגה יוצאת כנגד האפליה הכפולה שנשים אלו חוות, וכן שואפת ליצירת סולידריות עם נשים מכל קצוות החברה. ליגה מעניקה תמיכה, ומסייעת בהכוונה והפנייה לגורמים שונים המתאימים לנשים הפונות, בנושאים הקשורים בזכויות תעסוקתיות, דיני משפחה, אלימות במשפחה ועוד. בנוסף, ליגה תומכת בהתארגנויות של נשים דוברות רוסית ומסייעת בקידום מטרותיהן.
יצירת קשר
אתר. bit.ly/2C51UL8
מייל. liga.for.women@gmail.com
מרכזות. אסיה איסטושינה, אלה ברצ׳נסקי, אנה טליסמן
המכללה היא עמותה צעירה הפועלת למען נשים בזנות, נשים שורדות זנות ונשים שורדות אלימות בדגש על שיקום תעסוקתי. מטרתה של העמותה היא לייצר מרחב לימודי בטוח, עם תנאים אשר מתחשבים בקיומה של טראומה אפשרית. המכללה מכירה בקושי של נשים שורדות זנות ואלימות בהשתלבות בעולם התעסוקה, ומטרתה לענות על קושי זה באמצעות מסגרות ייעודיות. המכללה פועלת בתל אביב, מייצרת ומפעילה הכשרות מקצועיות במגוון רחב של נושאים ביניהם: מיומנויות מחשב, בניית אתרים, קונדיטוריה, מכירות, והכשרה למטפלות וסיעות בגיל הרך. כמו כן, המכללה פועלת ליצירת מעגל מעסיקים ידידותי, שיוכל לקלוט את בוגרות הקורסים. עד כה, אחוז המסיימות בקורסים עמד על 90%; אחוז ההשתלבות של בוגרות הקורסים, עמד על 75%. נוסף על כך, המכללה משתדלת לסייע בכל דבר שביכולתה, לנשים הפונות אליה. כמו כן, המכללה פועלת להרחבת מעגל הידע אודות תופעת הזנות וחותרת למיגור התופעה.
יצירת קשר
אתר. www.heracademy.org.il/
פייס. המכללה
טל. 052-6988906 (איריס), 054-7761911 (טל)
מייל. office@heracademy.co.il
כתובת. סעדיה גאון 26, תל־אביב
מנכ"ליות. איריס שטרן לוי וטל חמווי־גרנות
נסיכת המדבר היא עמותה הפועלת מאז שנת 2006, למען חיזוק מעמדן וקידום זכויותיהן של נשים בדואיות ברהט, בעיקר בתחומים הכלכלי והפוליטי ומימוש זכויות. העמותה הוקמה בעקבות אי־השוויון בחברה הבדואית, והפגיעה המתמשכת בזכויותיהן של נשים בדואיות הן בתחום המשפחתי והן בתחום הכלכלי. העמותה פועלת בקהילה להעצמת נשים בדואיות ומקדמת מודעות פמיניסטית בקרב נשים אלו, ומודעות ציבורית בנושא פוליגמיה ורצח נשים במשפחה. נסיכת המדבר מתמחה בזכויות נשים בדואיות ומפעילה מרכז לזכויות האישה ברהט, המספק סיוע משפטי, יעוץ פסיכולוגי, הכוון תעסוקתי ומתן תמיכה לנשים הפונות אליו. העמותה גם מציעה קורסים ללימוד השפה העברית המתקיימים ברהט.
יצירת קשר
אתר. ameratofthedeserthebrew.wordpress.com/
פייס. נסיכת המדבר
טל. 054-9489250
מייל. ameratofthedesert@gmail.com
כתובת. שכונה 17, בית 125, רהט 85357
מנכ״לית. מונא אלחבאנין
נע"ם – נשים ערביות במרכז, جمعية نعم, היא עמותה הפעילה מאז שנת 2009 למען נשים ערביות החיות בערים מעורבות במרכז, רמלה, לוד ויפו. העמותה הוקמה על ידי קבוצת נשים במטרה לקדם את רווחתן של נשים ערביות־פלסטיניות, בדגש על מאבק בתופעות של אלימות במשפחה ורצח נשים. נע"ם שואפת להיאבק בתופעות דיכוי נשים באמצעות מאבק קהילתי ציבורי, אדבוקציה (סינגור) וחינוך והעלאת מודעות בנוגע למעמדן של נשים ערביות-פלסטיניות בחברה בישראל, וכן פועלת למען שילובן באקדמיה, בשוק העבודה והבכשרות מקצועיות. העמותה מפעילה מרכז זכויות לנשים בלוד ומפתחת תכניות שונות במטרה לעודד נשים וצעירות ערביות לפעול בסביבתן בקידום תחומים של רווחה, חינוך וכלכלה.
נשים ערביות במרכז جمعية نعم
יצירת קשר
פייס. נע"ם
טל. 08-9154274
כתובת. מחנות קפריסין 7, לוד
מנכ״לית. סמאח סלאימה
העמותה להעצמה כלכלית לנשים פועלת מאז שנת 2000 למען קידום אפשרויות כלכליות ־ חברתיות של נשים, בדגש על נשים מהפריפריה הכלכלית, החברתית והגיאוגרפית, באמצעות פיתוח יזמות עסקית, הכשרות שונות והעצמת נשים לעצמאות כלכלית. תכנית הדגל של העמותה "עסק משלך" היא תכנית מובנית וייחודית, המלווה ע״י מנחה עסקית ומנחת העצמה, מכוונת לנשים השואפות להקים עסק עצמאי ומסייעת להן בהרחבת הידע, ההתנסות ובמתן כלים עסקיים. מדי שנה נפתחות כ-10 תכניות בכל רחבי הארץ, לנשים מכל הגילאים וחתכי האוכלוסיה, לצד קורסים מגוונים לבוגרות התכנית – בעלות העסקים (לדוגמא: קורסים לחינוך פיננסי, קורסי מחשוב ותקשורת חברתית, ועוד). מאז הקמתה של העמותה נפתחו 188 תכניות ״עסק משלך״ עם כ-5,000 בוגרות, אשר הקימו בסיועה כ-2100 עסקים בתחומים מגוונים. העמותה גם מסייעת בייעוץ טלפוני לפונות, ייעוץ עסקי וליווי בעלות העסקים לטווח הארוך, ולעתים גם סיוע בהלוואות.
יצירת קשר
אתר. womensown.org.il
פייס. העמותה להעצמה כלכלית לנשים
טל. 04-8520027
מייל. eew@womensown.org.il
כתובת. דרך יפו 119, ת.ד. 9148, חיפה 31091
מנהלת תכניות ופיתוח עסקי. דגנית לוקס
ערוס אלבחר לאישה ביפו היא עמותה שנוסדה ב־2007 על ידי נשים ערביות תושבות יפו, למען העצמה כלכלית וחברתית של נשים ערביות ביפו, בכדי לקדם את מעמדן האישי והכלכלי. ערוס אלבחר פועלת דרך העצמה כלכלית והעצמה בקהילה ומפעילה מרכז ייעוץ לאישה בתחומי התעסוקה, וכן עורכת ירידי נשים יוצרות המייצרים הזדמנויות חשיפה, קידום מכירות והתנסות ראשונית בשוק. בנוסף, ערוס אלבחר מפעילה מגוון קורסים ללימוד עברית, אנגלית, ומחשבים לנשים ערביות בכל הגילאים; קורסי חינוך פיננסי להתנהלות כלכלית אחראית, וסיוע והכוונה בהקמת עסקים; קורס סמכות הורית, וכן קורסי ערבית, המיועדים לקהל הרחב. העמותה גם מעבירה מגוון הרצאות לקהילה בנושאי זכויות, ביטוח לאומי, רפואה ועוד. ערוס אלבחר מעניקה סיוע משפטי, ייעוץ טלפוני והכוונה בתחומים אחרים.
יצירת קשר
אתר. arous-elbahar.org
פייס. ערוס אלבחר
טל. 03-6572714
מייל. arouselbaharorg@gmail.com
כתובת. פייר מנדס פרנס 19, תל־אביב־יפו, 61411
מנכ״לית. קדריה אבו־שחאדה
עמותת רוח נשית הוקמה בשנת 2007 מתוך ההבנה שנשים רבות נשארות במעגל אלימות עקב תלות כלכלית. מייסדות העמותה הקימו אותה במטרה לסייע לנשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית באמצעות ביסוס תעסוקתי, ולמנוע את חזרתן למעגל האלימות. רוח נשית מפעילה תכניות תעסוקה והעצמה בכל רחבי הארץ ומסייעת לכל אישה בבניית תכנית העצמה אישית. משתתפות העמותה עוברות סדנאות שונות במטרה להקנות כלים ומיומנויות תעסוקתיות, אימון אישי על ידי מתנדבות העמותה, קורסים באוריינות פיננסית, סיוע בחיפוש ובמציאת עבודה, סיוע בהקמת עסק עצמאי, וליווי בתהליך ההשתלבות בתעסוקה. לרוח נשית תכנית מלגות בשם "קרן אור" המסייעת בסבסוד לימודי מקצוע והכשרה מקצועית. כמו כן, רוח נשית מסייעת במתן ייעוץ משפטי ראשוני. העמותה גם פועלת במישור הציבורי בהעלאת מודעות וקידום חקיקה למען שיפור מצבן הכלכלי־תעסוקתי של נשים נפגעות אלימות.
יצירת קשר
אתר. ruach-nashit.org.il
פייס. רוח נשית
טל. 072-2507770
מייל. office@ruach-nashit.org.il
כתובת. מנחם בגין 55, ת.ד. 51141, תל־אביב 6713813
מנכ״לית. תמר שוורץ
שדולת הנשים בישראל נוסדה ב־1984 ומאז שמה לה למטרה להפוך את החברה הישראלית לחברה שוויונית וצודקת יותר. שדולת הנשים נלחמת באפליה לסוגיה, ובקידום סוגיות מגדריות שונות דוגמת הטמעת שיח שוויוני, העלאת מודעות לזכויות נשים, חינוך לשוויון בין המינים, חקיקה ואכיפה וחתירה לייצוג שוויוני לנשים. לשדולת הנשים מחלקה משפטית שנותנת ייעוץ משפטי ראשוני, ומפעילה קו פתוח לנושאים הקשורים באפליה וזכויות נשים בעבודה. כמו כן, השדולה פועלת במישור הציבורי באמצעות בקידום חקיקה ומדיניות, העלאת מודעות ציבורית לסוגיות שונות ופועלת לאכיפת חוקים קיימים. לשדולת הנשים מספר פרויקטים מרכזיים: קידום שוק תעסוקה פמיניסטי שוויוני, מאבק בהדרת נשים, וזכויות נשים בעבודה. לשדולת הנשים ישנה גם מחלקת חינוך והדרכה המציעה הרצאות וקורסים לארגונים, לנשים ולציבור הרחב. שדולת הנשים מזמינה את כל הנשים בישראל להצטרף כחברות בשדולה ולהיות מעורבות בעשייה.
יצירת קשר
אתר. www.iwn.org.il/
פייס. שדולת הנשים בישראל
טל. 03-6123990
מייל. admin@iwn.org.il
כתובת. סעדיה גאון 26, ת"א
מנכ״לית. עו"ד מיכל גרא מרגליות