פרויקטים

מאבק להעלאת קצבת הזקנה (2014)

בשנת 2014, קואליציית שותפוֹת, בהובלת מרכז אדוה, יוצאת בקריאה להעלאת קצבת הזקנה ב־50% לסכום של כ־2,300 שקלים בחודש. במסגרת זו, מרכז אדוה פרסם נייר עמדה המנתח את העוני בקרב הגיל השלישי בישראל וקורא למקבלי ההחלטות להעלות את קצבת הזקנה על מנת לצמצם את מספר הקשישים החיים מתחת לקו העוני בישראל. הקואליציה ריכזה מפגש ארגונים לדיון בסוגיה ותיאום פעולות, ופעלה בזירה התקשורתית להעלאת מודעות הציבור.

מאבק למניעת העלאת גיל הפרישה

קואליציית שותפוֹת מתנגדת להעלאת גיל הפרישה לנשים ללא הצעת חלופה הולמת לנשים מרקעים מוחלשים. על מנת לקדם מדיניות זו הקואליציה הגישה בשנת 2016 חוות דעת לועדה הציבורית לבחינת גיל הפרישה במינוי שר האוצר, והשתתפה בדיונים בנושא בוועדת הכספים, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות והוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת. כמו כן, עסקה הקואליציה בהסברה על הנושא בזירה התקשורתית

קידום עסקים בבעלות נשים

קידום עסקי נשים נמצא בליבת הפעילות של הקואליציה. ב־2014 הקואליציה יצאה בקמפיין לעידוד רכישה מעסקים קטנים בבעלותן של נשים. במסגרת הקמפיין פורסמו כתבות וטורים באמצעי התקשורת וכן נפתח אתר ייעודי, שאפשר לנשים לרשום את העסק שלהן בקטלוג שאפשר לציבור להיחשף למאות העסקים שנרשמו.

במהלך השנים 2016 ו־2017, קואליציית שותפוֹת ניהלה פרויקט בהובלת תנועת אחותי למען נשים בישראל לקידום עסקי נשים. הפרויקט, בתמיכת פרויקט MEPI של מחלקת המדינה האמריקנית ושגרירות ארה״ב, עסק בנושא בכמה זירות. ראשית, התבצע מחקר משווה של מרכז אדוה לגבי החסמים העומדים בפני נשים בעסקים. תוצאות מחקר זה הוצגו על־ידי הקואליציה במספר פורומים מקצועיים ובקרב מקבלי החלטות, כבסיס עליו תושתת הפעילות לשינוי מדיניות. לאחר מכן, עסקה הקואליציה ביחד עם תנועת אחותי בפעילות לקידום מדיניות ברמה הלאומית וברמה העירונית, אשר כללה את הקמת השדולה למען נשים בעסקים בכנסת בהובלת ח״כ טלי פלוסקוב (כולנו) וח״כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), כמו גם ח״כ עאידה תומא־סלימאן (הרשימה המשותפת), ח״כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) וח״כ יפעת שאשא־ביטון (כולנו), עבודה מול היועצות למעמד האישה ברשויות המקומיות, ופיילוט יריד עסקי נשים במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לתאטרון רחוב בבת ים. במקביל, תנועת אחותי העבירה קורסים לנשים יזמות

בשם ״עושות עסק״ בהנחייתה של המרצה והיזמת גבי הרדן בשלושה מוקדים בארץ: דרום תל אביב, יפיע ושדרות, בשיתוף המכללה האקדמית ספיר. קורס רביעי התבצע עם קבוצת מרכז אהטה – אמנות נשים אתיופיות בקריית גת, לשדרוג ושיווק מוצרי עבודת יד מסורתית אתיופית. בסיום הקורסים נפגשו הבוגרות לסמינר סיכום בבית הארחה נווה שלום, שם חולקה להן חוברת מידע המנגישה מידע משפטי, טיפים והנחיות לעבודה מול הרשויות, הוראות לפתיחת עסק חדש, הגשת העסק למכרזים ועוד. החוברת נכתבה במסגרת הפרויקט ע״י עמותת איתך مع ِِك משפטניות למען צדק חברתי, בשיתוף עם תנועת אחותי וקואליציית שותפוֹת. היבט נוסף של פרויקט זה היה קמפיין ובניית אתר חדשני לאחותי – חנות סחר הוגן , אשר משווקת ומוכרת מוצרים המיוצרים על־ידי נשים מקבוצות מודרות ברחבי הארץ, ופועלת בסטנדרט של סחר הוגן ותנאים נאותים ליצרניות. במהלך הפרויקט זכתה תנועת אחותי להתקבל כחברה מן המניין בארגון הסחר ההוגן העולמי (WFTO).

החל משנת 2017, קואליציית שותפוֹת עובדת על פרויקט חדש לקידום עסקי נשים, במסגרתו מתבצע מחקר המתמקד בנושא שימוש ברכש ציבורי לקידום עסקי נשים בזירה העירונית, נמשך קידום המדיניות והחקיקה שהחל בשנה החולפת, וקם אתר "יוזמות", המהווה פלטפורמה שתרכז בה עסקים בבעלות נשים מכל הסוגים והאזורים והאזורים בארץ. ארגוני שותפוֹת פונים לקהלים השונים איתם הם עובדים באופן שוטף, ומזמינים נשים יזמיות ובעלות עסקים בכל הארץ להירשם ולהצטרף לקהילת יוזמות. הפלטפורמה האינטראקטיבית מאגדת בתוכה את כל העסקים שנרשמו, מאפשרת את חשיפתם ומעודדת רכישה מעסקים אלו.

אפליה כפולה בשוק העבודה

החל משנת 2016, קואליציית שותפוֹת פועלת להעלאת המודעות הציבורית בנושא של אפליה והדרה כפולה בשוק העבודה. אפליה כפולה היא מצב בו אישה חווה פגיעה והדרה גם על בסיס המגדר שלה, וגם על בסיס מאפיין נוסף בזהותה: למשל, זהות אתנית, מוצא, צבע ועוד, והמפגש בין הזהויות הללו יוצר פגיעה שהיא כפולה ומכופלת. במסגרת פרויקט זה, הקואליציה תפיק קמפיין שיציג סיפורים אישיים של נשים הסובלות מאפליה כפולה, באמצעות תערוכת פורטרטים. כמו כן, הקואליציה מקדמת שינוי חברתי ושינוי מדיניות בנושא זה.

קידום מעמדן של נשים במקצועות הטיפול

ב־2017 קואליציית שותפוֹת החלה לפעול למען קידום זכויותיהן של נשים המועסקות במקצועות הטיפול. מקצועות הטיפול הם חלק ממקצועות המכונים ה״צווארון הורוד״ – מקצועות שככל שיש בהם ייצוג יתר לנשים, כך יוקרתם יורדת והתגמול עליהם יורד גם הוא. התופעה סביב מקצועות הטיפול נובעת בין היתר מהתפיסות החברתיות-תרבותיות על כך שתפקידן הטבעי של נשים בחברה הוא לטפל – בילדים, בהורים מבוגרים, בבית ובמשפחה כולה, ולכן הציפייה היא שעבודות אלה יתבצעו ללא תמורה, או בתמורה נמוכה, שאיננה הולמת את הערך האמיתי שיש למקצועות הללו לחברה ולניהול תקין של מדינה, ואיננה הולמת את מסלולי ההשכלה, ההכשרה המקצועית או המומחיות שרבים ממקצועות אלה דורשים.

במסגרת זו הקואליציה בחרה להתמקד בשלושה מקצועות הנמצאים בשוליים ואינם מוסדרים על ידי הרשויות: מטפלות סיעודיות בקשישים, מטפלות במשפחתונים ועובדות צהרונים. במסגרת פרויקט זה יבוצע מחקר מקיף על בקיאות בזכויות בסיסיות בעבודה בקרב מדגמים המייצגים קבוצות אלה, ועל בסיס תוצאות המחקר תתבצע פעילות שינוי מדיניות, העלאת מודעות ציבורית, ועבודה ישירה עם העובדות, רבות מהן עובדות קבלן, לשיפור המודעות שלהן לזכויותיהן ויכולתן להיאבק בהפרתן.